İYİ Parti’de peş peşe istifalar. Buğra Kavuncu ve Burak Akburak görevlerinden istifa etti

31 Mart yerel seçimlerinden sonra İYİ Parti’de sular durulmuyor. Seçimlerden yenilgiyle ayrılan İYİ Parti Türkiye genelinde sadece bir tane ilde belediyeyi kazandı. Hezimetin ardından parti içinde bazı çevreler tarafından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in istifası istendi.

İstifa çağrısından sonra Meral Akşener, Olağanüstü Kurul kararı aldıklarını duyurmuştu. Akşener’in istifa edip etmeyeceği bilinmezken, Olağanüstü Kurul’a gidilen süreçte parti içinde bazı isimler bulundukları görevlerinden istifa etmeye başladılar.

BUĞRA KAVUNCU GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ

İlk istifa İYİ Parti’nin yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı olarak gösterdiği İYİ Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu ve İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu’dan geldi. Kavuncu, sosyal medya hesabından yaptığı zehir zemberek açıklama ile, Teşkilat Başkanlığı’ndan istifa ettiğini duyurdu.

Kavuncu, istifa açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

31 Mart yerel seçim sonuçları gösterdi ki; büyükşehirlerde yarış genelde iki parti arasında geçmiş ve seçmen istediği adaya oy vermekten çok, istemediği parti ya da aday kazanmasın diye karşındaki en güçlü adaya yönelmiştir. Bir diğer durum ise daha önce ittifak yapılan İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana gibi büyükşehirlerin birçoğunda parti aidiyeti neredeyse yok olmuştur. İttifak sisteminin, büyük partileri güçlendirirken oy oranı biraz daha az partileri erittiği aşikârdır. Katı bir ideolojik görüşü olmayan, makul ve hayatın gerçekleriyle yüzleşerek ona göre politika belirleyen, merkeze konumlanacak bir partinin varlığını devam ettirmesi için yerel yönetimlerde iddia ortaya koyması önemlidir. Aksi hâlde başka bir partinin aparatı hâline gelme riskini taşımaktadır. Seçim sonuçları bunu bir kez daha tescil etmiştir.
Bilindiği üzere, partimiz genel seçimler sonrası 31 Mart yerel seçimlerine ittifaksız girme kararı almış ve tüm ülkede aday belirleme süreci başlamıştır. Bu süreçte, kamuoyuna da yansıyan bazı isimler haricinde İstanbul için adaylık talebinde bulunan olmamıştır. Parti içerisinde de bu doğrultuda bir gelişme olmayınca görev bana düşmüştür. Ben de partim için bu sorumluluğu seve seve üstlendim.

Alınan karar sonrası çalışmalarıma başladım ve daha iyi bir belediye başkanı olacağım iddiasıyla seviyeyi düşürmeden, projelerimi anlattım. Eleştirilerimi sıraladım. Hatta eleştirilerimi beğenmeyen ve yetersiz bulan da oldu, kamuoyundan dozu çok kaçırdığımı dile getiren de oldu. Kimisi boşuna çok çalışarak kendimi hırpaladığımı kimisi ise kasıtlı olarak çalışmadığımı iddia etti. Bütün bunlara rağmen, ben partimin adını en onurlu şekilde inandığım ve doğru bulduğum şekilde ayakta tutmaya çalıştım ve mücadele ettim. Ancak seçimleri beklediğimizin çok altında bir sonuçla tamamladığımızı kabul etmek zorundayız.
Tüm bu şartlar altında, ben de üzerime düşen sorumluluğu yerine getirerek, gerek yapılacak olan olağanüstü kongremizin daha sağlıklı ve demokratik bir ortamda yapılabilmesi, gerekse İstanbul’da aldığımız sonuçla doğrudan ilişkili olarak, 8 aydır yürütmekte olduğum Teşkilat Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.

Özellikle parti içinde şahsıma yönelen bazı eleştirileri de cevaplamam gerekirse; seçim akşamı almış olduğum istifa kararımın, Genel Başkanımızın pazartesi günü yapacağını duyurduğu açıklamanın ardından duyurulması hususunda çalışma arkadaşlarımızla görüş birliği oluştu. Bundan ötürü de bu açıklamayı bugüne bıraktığımı ifade etmeliyim.
Başta İstanbul İl Başkanımız Yücel Coşkun olmak üzere, bu süreçte arkamda durma ve çalışma konusunda vicdanı rahat olan İstanbul il ve ilçe teşkilatımıza, bütün yol arkadaşlarıma ve özellikle İstanbul Gençlik Kolları Başkanımız Muhammet Akyüz nezdinde bütün gençlik kollarına teşekkürlerimi sunuyorum.
Bundan sonraki süreçte, İYİ Parti İstanbul Milletvekili olarak Türk milletinin sorunlarını dile getirmeye, var gücümle Türkiye için çalışmaya devam edeceğim.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YEREL YÖNETİMLER BAŞKANI DA İSTİFA ETTİ

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu’dan sonra Burak Akburak’da partisinde İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Akburak, ‘X’ hesabından yaptığı açıklamada, “Büyük bir onurla yapmış olduğum Yerel Yönetimler Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.Büyük Kongremizin,Türkiye’nin umudunun İYİ Parti olduğunun tescillendiği bir kongre olacağının bilinmesini istiyorum.Her daim Liderimizin yanındayım!” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir